Niyet nasıl getirilir?

niyet nasıl getirilir

Oruç tutarken niyet nasıl getirilir, oruç niyeti nasıl edilir?

Oruca nasıl niyet edilir sorusu geçerli bir orucun temel şartıdır. Diyanet işleri başkanlığının açıklamalarına göre niyet için ilk şart kişinin yapacağı şeyin bilincinde (farkında, şuurunda) olması gerekmektedir.

“Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için bugünkü Ramazan orucunu tutmaya” şeklinde yapılan niyet en efdal olan niyettir. Herhangi bir oruç için niyet ederken gün belirlemeden yani “Bugünkü orucu tutmaya” derken bugün kelimesini kullanmadan edilen niyetler de geçerlidir. Ramazan ayı içerisinde farz olan Ramazan orucu haricinde hiçbir diğer oruç türüne niyet edilmez. Çünkü farz orucun zamanında başka oruç tutulmaz. İslam alimlerinin görüşlerine göre Ramazan ayının 30 günlük orucuna bir seferde niyet edilmez. Her oruç için ayrı niyet edilmelidir.

Niyet tüm ibadetlerde ana şarttır. Niyet edilmeden yapılan ibadetler geçersiz olup, ibadet; Müminin
Allah’ın emri ile sadece Allah (cc) rızasını kazanmak için kendi irade ve bilinci ile yaptığı iştir. İrade ve şuur ise niyetsiz gerçekleşemez. NİYET, orucun esasını oluşturan, “günün belirli bir bölümünde yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak” işini gelenek ya da perhizden ayıran şeydir.

Hz. Peygamber (SAV), “Ameller niyetlere göre değerlendirilir. Herkes için ancak niyet ettiği şey vardır” buyurmuştur. (Buhârî, Bed’ülVahy,1)

Ramazanda ve diğer aylarda tutulan her oruç için ayrı ayrı niyet etmek gerekir. Çünkü hergün tutulan oruç birbirinden bağımsız bir ibadettir.

Niyet, yaplması arzu edilen işin zihnen ve kalben bilinmesidir. Buna mutlak niyet denir. Oruç için sahura kalkmak da niyet yerine geçer.

Niyetin dil ile ifade edilmesi şart değildir. Fakat dil ile ifadesi menduptur.

“Zamanında tutulan Ramazan orucu” ve “günü belirlenmiş nezir orucu” ile “mutlak nafile oruçlar” için, bunların ne orucu olduğunu belirtmeksizin mutlak olarak oruca niyet etmek yeterlidir. Örnek olarak, Ramazan orucu tutacak olan bir kişi, “Allah için oruç tutmaya niyet ettim” diyerek ya da içinden söyleyerek niyet etmiş olur. Bu niyetlenme şekli diğer tüm oruç çeşitleri için de geçerlidir.

Şafiî mezhebine göre ise böyle niyet etmek ancak nafile oruçlar için geçerli olur. Farz (ve vacip) oruçlara niyet ederken, orucun hangi oruç olduğunu belirtmek gerekir. Örneğin “Ramazan orucuna niyet ettim” veya “kazaya kalan şu orucuma niyet ettim”, “adadığım orucu tutmaya niyet ettim”, “kefaret orucumu tutmaya niyet ettim” biçiminde tutulacak orucu açıkça belirtmek gerekir. (şirâzî, II, 600–601)

Oruca en geç ne zaman niyet edilir?

Oruca niyet etmenin en efdal olan zamanı imsak vaktinden hemen öncedir. Sahura kalkıp sahur sevabını aldıktan sonra sabah namazını bekleyerek son anda oruca niyetlenip ardından sabah namazını kılmak en doğru harekettir. Fakat sahura kalkamama ihtimali varsa akşam namazından sonra herhangi bir saatte oruç için niyet edilmesinde bir sakınca yoktur.

İncelediğiniz konu: Niyet nasıl getirilir? olup, yorum, öneri görüş ve tavsiyeler yapmak isterseniz aşağıdaki yorumlar bölümüne düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.