Neler orucu bozmaz?

NELER ORUCU BOZMAZ?

 

Orucun asıl anlamı, yeme, içme ve cinsel münasebetten uzak durmak, nefsi bu davranışlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruç tutarken bu ve benzeri davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi olağan olan her şeyi kapsar. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer. Her ne gerekçeyle olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı şekilde orucu bozar.

Orucu bozmayan haller ise aşağıda sayılmıştır;

 1. Unutarak yemek içmek ve cinsel ilişkiye girmek. Unutarak yapılan bu işler orucu bozmaz. Ancak oruçlu olduğunu hatırladığı anda, bu işleri yapmayı bırakması gerekir.
 2. Birinin unutarak yiyip içtiği görülürse, eğer yiyip içen adam, güçsüz, zayıf ve ihtiyar birisi ise hatırlatmamak daha iyidir. Zira bu, Allah’ın, o kimseye, güçsüzlüğüne merhameten orucunu unutturmak suretiyle ikram ettiği bir rızıktır. Unutarak yiyip içen kimse güçlü, kuvvetli biri ise hemen hatırlatılmalıdır.
 3. Uyurken ihtilam olmak.
 4. Hanımını öpmek, elle tutmak, okşamak.. Bu durumda meni gelmedikçe oruç bozulmaz.
 5. Kadına el sürmeden sadece bakmak veya cinsi konuları düşünmek sebebiyle tahrik olup meninin gelmesi.
 6. Geceden cünup olan kimsenin, yıkanmayı sahurdan sonraya, oruçlu vaktine bırakması.
 7. Ağza gelen balgamı yutmak.
 8. Kafasından burnun içine gelen akıntıyı çekip yutmak.
 9. Denize, yahut başka bir suya dalınca, kulağa su kaçması.
 10. İstek dışı olarak boğaza sigara dumanı gibi keyif verici bir duman girmesi.
 11. Boğazına toz veya sinek kaçmak. Gözyaşı veya yüz teri ağza girecek olsa, eğer bir-iki damla kadarsa orucu bozmaz. Ancak tuzluluğu bütün ağız içinde hissedilecek kadar çok olup oruç hatırda iken yutulursa orucu bozar.
 12. Sahurdan dişleri arasında kalmış nohut tanesinden küçük bir şeyi yutmak.. Nohut tanesinden büyük olursa orucu bozar.
 13. Hariçten susam veya buğday tanesi kadar bir şeyi ağzına alıp yavaş yavaş ve tadı boğazına varmayacak şekilde çiğneyip yok etmek.
 14. Kendiliğinden gelen kusuntu, yine kendiliğinden geriye gitse, ağız dolusu bile olsa orucu bozmaz. Kusma isteğiyle ağza getirilen az miktardaki kusmuk ise kendiliğinden içeri gitse orucu bozmaz. Fakat miktarı ağız dolusu ise orucu bozar.
 15. Kan aldırmak.
 16. Göze sürme çekmek.
 17. Derideki gözeneklerden içeri giren şeyler orucu bozmaz. Buna binaen, vücuda sürülen yağ veya yıkanılıp soğukluğu içeri nüfuz eden su, orucu bozmaz. Çünkü bunlar yoluyla içeri girerler.
 18. Baş veya karındaki bir yaraya konulan ilaç, vücuttan içeri girmedikçe oruç bozulmaz.
İncelediğiniz konu: Neler orucu bozmaz? olup, yorum, öneri görüş ve tavsiyeler yapmak isterseniz aşağıdaki yorumlar bölümüne düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.