Kan almak veya kan vermek orucu bozar mı?

Kan almak veya kan vermek orucu bozar mı?

Oruç tutarken kan almak veya kan vermek orucu bozar mı?

Oruçluyken kan verilir mi veya kan aldırımak orucu bozar mı gibi sorulara cevap arayan kişiler için Diyanet İşleri Başkanlığı açıklama yaptı. Fetvaya göre özetle;

Kan verenin orucu bozulmaz ANCAK  kan almak ise beslenme anlamına geldiği için orucu bozar. (Serum almak da orucu bozar çünkü vücuda besin takviyesi mahiyetindedir).

Diyanet tam olarak şöyle diyor;

Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52). Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar. Kan vermenin orucu bozup bozmaması ile ilgili olarak birbirine zıt iki rivayet vardır. Bunlardan birine göre Hz. Peygamber (s.a.s.), “Hacamat yapanın ve yaptıranın (vücuttan tedavi maksadıyla kan alanın ve aynı amaçla vücudundan kan aldıranın) orucu bozulur.” (Ebû Dâvûd, Savm, 28) buyurmuştur. Öte yandan Resûlullah’ın (s.a.s.) oruçlu iken hacamat yaptırdığı rivayet edilmiştir (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Savm, 29).
Bu iki hadisi birlikte değerlendiren bilginlerin çoğu, birinci hadisi “Hacamat yapan kişinin, kanı özel alet ile emerken ağzına kaçırabileceği, hacamat yaptıran ise kan verdiği için zayıf düşerek hasta olabileceği için oruçları bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.” şeklinde yorumlamış ve ikinci hadisi esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağı sonucuna varmışlardır.


Detaylandırmak gerekirse;

  • Kan vermek orucu bozmadığından kan tahlili yaptırmak için kan aldırmak orucu bozmaz. Bu nedenle tıbbi tahlil için kan vermek veya bir başkasına yardım etmek veyahut kan bağışı yapmak için kan verenin orucu bozulmaz. Basit bir mantıkla “vücuda giriş yok. Tam tersine çıkış var.” bu durumda orucun bozulması münkün değil.
  • Tıbbi tedavi gereği kan almak yani birinden kan alarak vücuda kan girişinin sağlanması orucu bozar. Çünkü bu tıbbi tedavi işlemi vücuttaki en önemli yapı taşı olan kanın vücudu beslemesi ve dolayısıyle beslenme, gıda alma anlamına geldiğinden doğal olarak orucun  bozulmasına neden olur.

 

İncelediğiniz konu: Kan almak veya kan vermek orucu bozar mı? olup, yorum, öneri görüş ve tavsiyeler yapmak isterseniz aşağıdaki yorumlar bölümüne düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.