İstifra etmek orucu bozar mı?

İstifra etmek orucu bozar mı?

Oruç tutarken istifra etmek (=kusmak) orucu bozar mı?

Diyanet işleri başkanlığı bu soruya şöyle cevap veriyor ;

Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden meydana gelen kusma eylemi orucu bozmaz. Aynı biçimde mideden aniden ağza gelip de tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Şahsın kendi arzu ve isteği ile ağız dolusu kusması durumunda ise oruç bozulur. Yani kendi müdahalesiyle örneğin parmağını ağzına sokarak veya başka bir cisim sokarak kendini kusturması halinde orucu bozulur.

Hz. Peygamber (s.a.s.), “Oruçlu kimse kendisine hâkim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebû Dâvûd, Savm, 32; Tirmizî, Savm, 25) buyurmuştur.

Bununla beraber, kustuğu için orucunun bozulduğunu sanarak yemeye içmeye devam eden kimsenin orucu bozulur. Böyle bir kişiye keffâret değil, gününe gün kaza gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 332; el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 226).

 

Fakat bazı din alimlerine göre ise

Kusmak orucu bozmaz. Çünkü orucu bozan şeyler; Yemek, içmek, cinsel ilişkide bulunmak ve bu kapsama dahil olan şeylerdir. Kusmak bunların hiçbirine girmez.

Buhârî’de yer alan bir kayda göre Abdullah İbn Abbâs ve İkrime (ra) “Oruç, vücuttan içeri girecek şeylere karşı kendini tutmaktır. Dışarı çıkacak şeylere değil” diyerek kusmanın orucu bozmayacağını söylemişlerdir. (Buhârî, Savm, 32)

İncelediğiniz konu: İstifra etmek orucu bozar mı? olup, yorum, öneri görüş ve tavsiyeler yapmak isterseniz aşağıdaki yorumlar bölümüne düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

One comment:

  1. mustafa karataş dedi ki:

    Anladığım kadarıyla kusmak orucu bozmuyor çünkü dışarı çıkarıyorsunuz ama bunu yutarsanız da bozulmuyor. Yani istifra ederken içeriden çıkardıklarınızı geri yutmanız halinde oruç bozulmuyor. Doğru mu anladım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.