Haram şeyler orucu bozar mı?

Haram şeyler orucu bozar mı?

Oruç tutarken haram şeyler orucu bozar mı, haram olan bir şeyin yapılması oruca zarar verir mi?

Bu konuda Diyanet‘in görüşü şu:

Müslüman her zaman ve her yerde haramlardan sakınmalı, başta oruç olmak üzere ibadetle geçirilen Ramazan ayında ise daha da dikkatli davranmalıdır.

Oruçlu kimsenin tüm günahlardan sakınarak oruç ibadetinin maksadına uygun hareket etmesi gerekir.

Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır: “Her kim yalan söylemeyi ve yalanla amel etmeyi bırakmazsa, o kimsenin yemesini içmesini bırakmasına Allah’ın hiçbir ihtiyacı yoktur.” (Buhârî, Savm, 8).

Oruçlu olan kimsenin yalan konuşmaktan ve yalanla iş yapmaktan uzak durduğu gibi gıybet, kötü söz söylemek, kul hakkı yemek, harama bakmak, kumar oynamak vb. yasak davranışlarda bulunmaktan da uzak durması gerekir.
KAZA, KEFFÂRET, FİDYE, ISKÂT-I SAVM

 

Bu konudaki diğer cevaplar ise şöyle;

 

  • Oruçlu, dilini de korumalıdır! Hadis-i şerifte “Oruç ateşe kalkandır. Gıybetle bozulmadıkça korur. Oruçlu, cahillik edip de kötü söz söylemesin! Kendisine sataşana, “ben oruçluyum” desin!” buyuruldu. (Buhari)
  • Orucu bozmaz. Ancak özellikle oruçluyken günahtan daha çok sakınılmalıdır. Hadis-i şerifte “Gıybet etmek, laf taşımak, yalan yere yemin etmek, namahreme şehvet ile bakmak orucu bozar” buyuruldu. (Deylemi)
  • Oruç, müminler için bir nimet ve emanettir. Emaneti korumak gerekir. Onun kaybolmaması için şartlarını gözetmek gerekir. Harama bakmaktan sakınmalıdır! Hadis-i şerifte, “Harama bakmak, şeytanın zehirli oklarından bir oktur. Allah korkusuyla bunu terk edene, Allahü teâlâ öyle bir iman verir ki, imanın tadını kalbinde bulur.” buyuruldu. (Hakim)
  • İmam-ı a’zam hazretleri, bu hadis-i şerifi açıklıyor ve “Bu günahlar orucun sevabını bozar, sıhhatini bozmaz, oruç mekruh olur) buyuruyor. Yani bu günahları işleyen, oruç borcundan kurtulursa da, oruca mahsus olan büyük sevaba kavuşamaz”. Hadis-i şerifte “Nice oruç tutan vardır ki, açlık ve susuzluktan başka bir şey elde etmez” buyuruldu. (İbni Mace) 

 

 

 

İncelediğiniz konu: Haram şeyler orucu bozar mı? olup, yorum, öneri görüş ve tavsiyeler yapmak isterseniz aşağıdaki yorumlar bölümüne düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.