Dişlerimi fırçaladım orucum bozulur mu?

Dişlerimi fırçaladım orucum bozulur mu?

Oruç tutarken dişlerimi fırçaladım orucum bozulur mu?

Dişlerimi fırçalasam oruç bozulur mu sorularının yanı sıra macunlu veya macunsuz bir şekilde diş fırçalamak orucu bozar mı sorusunun yanıtı Diyanet işleri başkanlığına göre şöyle;

Boğaza su kaçırılmadan ağzı su ile çalkalamak da orucu bozmadığı gibi diş fırçalamak da orucu bozmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220).

Bununla beraber doğal olarak diş macunu ya da suyun boğaza kaçması durumunda ise oruç bozulur.

Orucun bozulma olasılığı dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruç tutarken fırçalanacak ise macunsuz fırçalanması daha uygundur.

Doğru diş fırçalama tekniği

Dişleri misvak ile fırçalamak orucu bozar mı? 

Hayır bozmaz. Fırça, misvak gibidir. Hatta fıkha göre misvak dahi sayılır. Önemli olan fırçadaki, misvaktaki su veya macun gibi sıvıların yutulmaması yani mideye gitmemesidir.

Misvaktaki bazı kırıntıların ve kimyasal maddelerin mideye erişmesi her zaman olasıdır ve olağandır. Durum böyleyken Hz. Peygamberin (s.a.s.) oruçlu olarak misvak kullandığı da sahih hadis kaynaklarında yazmaktadır (Buhârî, Savm, 27; Tirmizî, Savm, 29). Üstelik, “kesin olarak bilinen, şüphe ile bozulmaz” kuralı gereğince, mideye bir şeyin ulaşıp ulaşmadığı konusundaki şüphe ile oruç bozulmaz prensibi burada da geçerlidir.

Ramazanda ağız ve diş sağlığının önemi :

Ağızda çok sayı bakteri bulunur.  Tükürük bezleri temizleme ve yıkama fonksiyonu ile bakterilere karşı dişleri koruma görevine sahiptir. Fakat oruç tutarken ağızdaki tükürük üretimi zayıflar ve bakteriler yeterince temizlenemediği için ağızda diş çürükleri, dişeti hastalıkları ve ağız kokusu oluşabilir veya varsa bu problemler artabilir. Özellikle sahurda yendikten sonra dişleri fırçalamadan yattığınızda bu diş sorunları çok daha fazla debreşir. Bu nedenle iftar ve sahurdan sonra mutlaka dişleri fırçalamakta fayda vardır.

 

İncelediğiniz konu: Dişlerimi fırçaladım orucum bozulur mu? olup, yorum, öneri görüş ve tavsiyeler yapmak isterseniz aşağıdaki yorumlar bölümüne düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.