Böbrek taşı kırdırmak orucu bozar mı?

bobrek-tasi-kirma-oruc

Oruçlu iken böbrek taşı kırdırmak orucu bozar mı?

 

Cevap : Böbrek taşlarını kırdırma işlemi orucu bozmaz.

Açıklama:

Oruç tutarken bir kişinin, vücuduna şifa ya da gıda verici bir madde enjekte edilmeden böbrek taşı kırdırması ile orucu bozulmaz. Şok dalgası veya Lazerle Böbrek taşı kırma operasyonu sırasında böbreklere kan akması durumu da orucu bozmaz.

Lazerle böbrek taşı kırma işleminde böbreğin bulunduğu bölümden 1 cm kadar delme işlemi yapılarak buradan kablo biçiminde ve önünde kamera olan bir cihaz gönderilir. Kamera sayesinde böbreklere kadar giden cihaz taşlara sabitlenir. Sabitlenen bu cihazın içinden lazer denen diğer cihaz, önceden gönderilerek açmış olduğu kanaldan gönderilir. Lazer, sabitlendiği için sadece taşlara ışınlar gönderir. Taşlarda şok etkisi yaratarak taşları çok ufak  hale getirene kadar (kum haline gelene kadar) lazerle böbrek taşı kırma işlemi gerçekleşir drar yoluyla vücuttan atılır. Bu işlemde bir besin veya vücuda gıda olarak alınan bir madde olmadığından doğal olarak orucu bozmaz.

Şok dalga ile böbrek taşı kırma yöntemi (ESWL) idrar yolu taşlarının tedavisin ve böbrek taşlarının ameliyatsız bir şekilde kolayca tedavi edilebildiği bir yöntemdir. Gelişmiş ESWL cihazları ile uygulanan ESWL yöntemi, taşları şok dalgaları ile küçük parçalar haline getirmektedir, idrar kanalından geçebilecek boyuta gelen taşlar kolayca dışarı atılabilmektedir ki bu yöntemle taş kırılması da orucu bozmaz.
.

İncelediğiniz konu: Böbrek taşı kırdırmak orucu bozar mı? olup, yorum, öneri görüş ve tavsiyeler yapmak isterseniz aşağıdaki yorumlar bölümüne düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.