Banyo yapılır mı?

banyo-yapmak-oruc

Oruç tutarken banyo yapılır mı?

Banyo yapmak orucu bozar mı?

Cevap: Yıkanmak orucu bozmaz.

Duş alırken, banyo yaparken Ağız ve burundan su girip, sindirim organına ulaşmadıkça oruçlu kimsenin yıkanması orucuna zarar vermez.

Nitekim Hz. Aişe ve Ümmü Seleme validemiz Hz. Peygamber (s.a.v.)’in Ramazan’da imsaktan sonra yıkandıklarını haber vermişlerdir.

Bu itibarla, ağız ve burnundan su kaçırmamak şartıyla oruçlu kişi yıkanabileceği, duş alabileceği, güsul abdesti alabileceği gibi, havuz veya denize de girebilir. Ancak yüzme esnasında su yutmaktan kaçınmak zor olduğu için daha dikkatli davranmak uygun olur.

Bu konudaki Diyanet fetvası tam olarak şu şekildedir; 

Ağız ve burundan giren su sindirim organına girmediği sürece yıkanmak orucu bozmaz.   Hz. Âişe ve Ümmü Seleme, Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazan’da imsaktan sonra yıkandıkları bilinmektedir (Buhârî, Savm, 25). Bu nedenle, ağızdan ve burundan mideye su gitmemesi koşulu ile yıkanmakta sakınca yoktur  (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220).

İncelediğiniz konu: Banyo yapılır mı? olup, yorum, öneri görüş ve tavsiyeler yapmak isterseniz aşağıdaki yorumlar bölümüne düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.