Ağız spreyi orucu bozar mı?

Ağız spreyi orucu bozar mı?

Oruç tutarken Ağız spreyi orucu bozar mı?

Diyanet işleri başkanlığının görüşüne göre;

Nefes darlığı sorunu olmayan astım hastaları, nefes almayı rahatlatma amaçlı ağız spreyi kullanmak suretiyle bunu ağızlarına püskürterek kullanabilir ve böylelikle oruç tutabilirler. Ağza püskürtülen inhaler denilen tür ilaçlar orucu bozmaz. Zira ağız spreyleri her kullanımda ortalama 1/20 ml. gibi çok düşük bir miktar ağıza sıkılmaktadır. Bunun da önemli bir bölümü ağız içi mukozası ve nefes borusu duvarları tarafından emilip yok olmaktadır. Bunlardan geriye kalan kısmın tükürük ile mideye ulaştığı konusunda ise net bir bilgi bulunmamaktadır.

Man about to use asthma inhaler

Ağız spreyinin mideye ulaşma ihtimali ile abdest alırken ağızda kalan su ile karşılaştırıldığında bu miktarın çok az olduğu bellidir. Oruç tutanın abdest alırken ağzına aldığı sudan kalan miktarın mideye ulaşması durumunda orucun bozulmayacağı konusunda pek çok hadis-i şerifler vardır. (Dârimî, es-Sünen, Savm, 16) Bu konuda icma oluşmuştur.

Yine bunun gibi, misvaktan bazı parçaların ve kimyasal maddelerin mideye gitmesi her zaman olasıdır. Üstelik Hz. Peygamberin (s.a.s.) oruçluyken misvak kullandığı sahih hadis kaynaklarında yer alır (Buhârî, Savm, 27; Tirmizî, Savm, 29). Bununla birlikte, “kesin olarak bilinen, şüphe ile bozulmaz.” prensibi gereğince, mideye bir şeyin ulaşıp ulaşmadığı konusundaki şüphe ile oruç bozulmuş olmaz. Bu  sebeple astımlıların, kolay nefes almak için ağza püskürtülerek kullanılan oksijenli ilaç ile oruç bozulmaz. (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar).

Diğer taraftan Astım spreyi kullanması zorunlu olan astım hastası isterse oruç tutmayabilir. Daha sonra iyileşince tutamadığı günleri kaza edebilir. İyileşme olanağı yoksa, o halde tutamadığı günler sayısınca fidye verir. Bir fidye, Ramazan’da bir kişi için verilen bir fitre miktarı kadardır.

İncelediğiniz konu: Ağız spreyi orucu bozar mı? olup, yorum, öneri görüş ve tavsiyeler yapmak isterseniz aşağıdaki yorumlar bölümüne düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

One comment:

  1. süleyman dedi ki:

    Hocam s.a. peki burada anlattığınız ağız spreyleri tıbbi ilaç niteliğinde olanlar. Bir de ağız kokmasın diye ağza sıkılan gargara gibi olan spreyler var. Koku giderici spreyler orucu bozar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.