Abdest sırasında yanlışlık ile boğaza su kaçarsa oruç bozulur mu?

Abdest sırasında yanlışlık ile boğaza su kaçarsa oruç bozulur mu?

Oruç tutarken abdest alma sırasında yanlışlıkla boğazına su kaçarsa oruç bozulur mu?

Diyanet işleri şöyle diyor ;

Orucun bozulması konusunda hata; Abdest esnasında ağzını çalkalarken iradesi dışında boğazına su kaçırması örneğinde olduğu gibi, orucu bozan hareketin orucu bozma kastına dayalı olmayarak meydana gelmesidir. Orucu bozan eylemin yalnışlıkla yapılması orucu bozar ve sadece kazayı gerektirir.

Yanlışlıkla boğaza su kaçması, oruçlu bulunulduğu hatırda değilken meydana gelirse, unutarak yapılmış hükmünü alır ve oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 222).

Bir sahabî Resûlullah’a (s.a.s.), “Ey Allah’ın Resulü! Oruçluyken unutarak yiyip içtim. Oruç bozuldu mu?” diye sormuş. Resûlullah (s.a.s.) da, “(Hayır bozulmadı) Allah seni yedirip, içirdi.” (Ebû Dâvûd, Savm 39) yanıtını vermiştir.

Şafii mezhebine göre ise; abdest ya da gusül alırken ağız ve buruna az miktarda alınan su, istemeden boğazdan inerse oruç bozulmaz. Fakat serinlemek ya da suyla oynamak veya abdest ve gusülde gereğinden çok abartılı bir biçimde ağza ve buruna su almak gibi haksız bir nedenle su boğazdan aşağı inerse oruç bozulur. Çünkü bu halde oruçlu şahıs kendisine emredilmeyen bir işi yapmıştır (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 629-630).

Dibaçe (ek): Abdest alırken ağza su vermek fiili sırasında doğal olarak ağıza su girmesi normal olduğundan kişinin orucu bozulmaz. Yukarıda anlatılan şey suyun boğazdan geçmesi, yani sindirim sistemine gitmesidir.

İncelediğiniz konu: Abdest sırasında yanlışlık ile boğaza su kaçarsa oruç bozulur mu? olup, yorum, öneri görüş ve tavsiyeler yapmak isterseniz aşağıdaki yorumlar bölümüne düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.